Historia

CHORĄŻY WINCENTY BRZESKWINIEWICZ
Powstanie Wielkopolskie to jedna z wielkich epopei bohaterstwa ludu polskiego w walce narodowo – wyzwoleńczej. Dużą rolę odegrały w nim postacie, które zaznaczyły swoją obecność bezinteresownie nie szczędząc trudu dla dobra ogółu.

DAWNY DOM GORSZKICH
W ramach cyklu „Wspólnie tworzymy archiwum” przedstawiamy dziś budynek byłego Baru GS „Samopomoc Chłopska” (u Gorszkiej ) w Miejskiej Górce, który mieścił się na narożniku ulic gen. Świerczewskiego i Broniewskiego – obecnie Plac 700 -lecia.

PAŁAC W DŁONI
W cieniu pięknej alei drzew XIX – wiecznego parku krajobrazowego usytuowany jest pałac Druckich – Lubeckich w Dłoni. Okazała budowla powstała krótko po 1910 roku. Dla książąt Marii Otylii z Wollerów i Franciszka Ksawerego Druckich – Lubeckich zaprojektował go jeden z najwybitniejszych architektów tego okresu – Roger Sławski.

GAZOWNIA W MIEJSKIEJ GÓRCE
Jednym z zakładów użyteczności publicznej w Miejskiej Górce w okresie międzywojennym była Gazownia. Wybudowana w 1913 r. Uchwałą Rady Miejskiej w dniu 16 sierpnia 1926 r. uznana została na polecenie Wojewody Poznańskiego za przedsiębiorstwo komunalne.

TOWARZYSTWO GIMNASTYCZNE „SOKÓŁ”
Odzyskanie niepodległości przez Polskę po długotrwałej niewoli pruskiej było nie tylko szansą, ale i wyzwaniem. Odbudować, a raczej stworzyć od nowa, trzeba było wszystkie dziedziny życia codziennego: gospodarkę, siły zbrojne, kulturę, naukę. Pojawił się także nowy aspekt – sport. Ta nowa dla Polaków dziedzina szybko zaczęła dostarczać wzruszeń i dumy w nowo tworzonym kraju.

KÓŁKO ROLNICZE W MIEJSKIEJ GÓRCE
Historia kółek rolniczych, organizacji powstałej z potrzeby polskich rolników, jest powiązana nie tylko z historią wsi i rolnictwa, ale także z dziejami narodu i państwa polskiego. Organizacja ta kierowała się zasadą wierności obowiązkom wobec ojczyzny i polskiej ziemi.